Town blooms for contest
Around 150 people attended a special awards evening at the Lothersdale Hotel.
Prizes were presented by the Deputy Mayor of Lancaster, Councillor Carla Brayshaw, Councillor Darren Clifford Chair of Morecambe Town Council, Bill Blackledge – Chair of North West in Bloom andsponsor Carol Edmunds.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSponsors were Bucket & Spade Marketing, Morecambe & District Chamber of Trade, JWK Solicitors, Diane & Mike Whalley, Lancaster City Council, Carol Edmunds, Morecambe Bay Chemist, The Lothersdale Hotel, The Visitor and Central Printing, Morecambe.
The raffle raised over £100 towards the expansion of Morecambe In Bloom.
Awards: Joan Adams Trophy for Best Hanging Basket:
Bronze: Carole Cooke, Nicola Matthews - Sandown Holiday Flats; Patricia Browning, Terence Wood, Pamela Hargreaves, The Shipping Lanes Hotel, West Street – The Exchange Creative Community; Silver: Trevor Vout, Tarnbrook Court Residents; Silver Gilt: June Lund, Michael Moorhouse, Debs Gourlay, Mavis Pilling, The Berkeley Guesthouse; Gold: Dee Newell, Tracy Deakin, Dog and Partridge, Betty Atack; Gold and 2nd Runner Up:Ian Dickenson; Gold and Runner Up: Kingsway Court Residents; Gold and Overall Winner: Morecambe Hotel.
The Vera Bailey Trophy for Best Terraced Frontage:
Bronze: Charmaine and Simon Rothwell, Debs Gourlay; Silver: Dee Newell, Nicola Matthews - Sandown Holiday Flats; Silver Gilt: Patricia Browning, Trevor Vout, Alan and Irena Lewarne; Gold:Morecambe Hotel, Julie Ali-Ali, Alan Cain; Gold and Runner Up: The Berkeley Guesthouse; Gold and Overall Winner: Betty Atack.
Schools Competition – the Visitor Schools Cup:
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBronze: Great Wood School; Silver: St. Mary’s; Silver Gilt: Sandylands; Gold: Morecambe Road; Overall Winner – Morecambe Road
Under 15’s (Tub, Hanging Basket or Garden Patch):
Silver Gilt: St. Marys School, Abigail Mortimer, 1st Morecambe Rainbows; Gold: Morecambe Road School: Gold and Overall Winner: Oliver Deakin. Morecambe & District Chamber of Trade Business Trophy: Silver: The Shipping Lanes Hotel; Silver Gilt: Little Shop of Hobbies; Gold:The Berkeley Guesthouse ; Gold and Runner Up: Dog and Partridge; Gold and Overall Winner: Morecambe Hotel.
The David Jordan Trophy for Best Back Yard :
Bronze: Betty Atack, Patricia Browning; Silver: Tarnbrook Court Residents, Charmaine and Simon Rothwell, Steve Bankmoore, Deborah Parker, Morecambe Hotel; Silver Gilt: June Lund, Dee Newell, Christine Ellis;Gold and Runner Up: Julie Ali-Ali; Gold and Overall Winner: Tracey Deakin.
Best Shopping Street – Bronze Award – West Street, – The Exchange Creative Community
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBest Allotment Plot : Silver: Lesley Croombs; Silver Gilt:Pamela Hargreaves; Gold and Overall Winner: Morecambe Road School. Lancaster City Council Tourism Award for Best Hotel, Public House or Bed & Breakfast:
Bronze: The Shipping Lanes Hotel; Silver: Nicola Matthews - Sandown Holiday Flats, Dog and Partridge; Gold:The Berkeley Guesthouse ; Gold and Overall Winner: Morecambe Hotel.
The Lesley Jordan Trophy for the Best Street or Terrace:
Bronze: West Street – The Exchange Creative Community; Silver: Platten Grove, Marine Road West; Silver Gilt: Marine Road East; Gold: Lord Street; Gold and Overall Winner: North Street.
2016 – Themed Category – Olympics: Bronze: The Berkeley Guesthouse, John Oates, Mavis Pilling; Silver: Michael Moorhouse; Silver Gilt: Tracey Deakin; Gold and Overall Winner: Terence Woo.d.
The JWK Community Challenge Trophy:
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBronze: Morecambe Bloomers – Morecambe Station, West Street – The Exchange Creative Community; Silver: Platen Grove, Friends of Regent Park; Silver Gilt: Kingsway Court Residents, 1st Morecambe Rainbows, Draycombe Court Residents, West End Allotment Association; Gold and 2nd Runner up: Tarnbrook Court Residents; Gold and Runner up: Bare Station – Lancaster and District Conservation Volunteers; Gold Overall Winner: Queen Elizabeth Court Residents.
Morecambe in Bloom Amateur Garden Challenge Cup
Bronze: Sandylands School, Charmaine and Alan Rothwell; Silver: Steve Bankmoore, Patricia Browning, Christine Ellis, Pamela Hargreaves, Margaret and Robert Mellin, John Oates, Queen Elizabeth Court; Silver Gilt: 1st Morecambe Rainbows (at Morecambe Library), Ian Dickenson, Irena and Alan Lewarne, June Lund, Mavis Pilling, Howard Rogerson, Nicola Matthews - Sandown Holiday Flats, Terence Wood; Gold: Julie Ali-Ali, The Berkeley Guesthouse, Michael Moorhouse.
Gold and Raymond Senior Runner Up Trophy: Tracey Deakin
Gold and Overall Winner: Terry O’Neill.
Morecambe Bay Chemist Trophy for Best Aggregate Score: winner – Morecambe Hotel.